هنرمند قرآنی نمایشگاه «نفس مطمئنه» تجلیل شدند/ شروع عملیاتی کانون‌های تخصصی قرآن و هنر

۱۱ دی ۱۳۹۸ | ۱۳:۵۱ کد : ۱۴۷۶۳ مرکز دانشجویی
۵۵ هنرمند قرآنی که آثارشان در نمایشگاه «نفس مطمئنه» به عنوان آثار برگزیده به نمایش درآمده بود، صبح امروز،۱۱ دی‌ماه، طی مراسمی تجلیل و قدردانی شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور؛ آئین تجلیل از هنرمندان قرآنی نمایشگاه «نفس مطمئنه» صبح امروز، با حضور عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، سید محمدجواد شوشتری، رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و زهرا نقی‌زاده، رئیس مرکز فعالیت‌های قرآنی دانشجویان جهاددانشگاهی و جمعی از هنرمندان قرآنی برگزار شد.

عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی در این آیین گفت: فعالیت‌هایی که ما در حوزه جوانان انجام دادیم، نشان می‌دهد که یکی از مسائلی که هنوز در دانشگاه‌ها مورد استقبال است، مباحث هنری، مهارتی و اجتماعی است؛ از این رو ما باید بتوانیم فضای کشور را نسبت به سرانه هنر در قرآن حساس کنیم، باید بدانیم واقعاً سرانه فعالیت‌های هنری در کشورمان چقدر است؟ با توجه به اینکه در آستانه جشنواره‌های هنری فجر هستیم، چقدر از این هنر‌ها مرتبط با مسائل قرآنی، اخلاق، معنویت و ... است؟! اگر قرآن ماندگار مانده است، رمز ماندگاری آن استفاده از زبان هنر است.

وی افزود: در آن زمان که قرآن نازل شد، ادبیات و شعر از هنر‌های فاخر آن زمان بود و با این هنر‌ها عرضه شد و اکنون نیز زبان هنر، زبان فاخر در این زمینه است و یکی از خاصیت‌های برنامه‌هایی مانند «نفس مطمئنه» این است که جامعه نسبت به آن حساس باشد. ما شاید جزء اولین نهاد‌هایی بودیم که در این زمینه ورود کردیم و آثار و برکات خوبی داشت.

تجلیل از ۵۵ هنرمند قرآنی نمایشگاه «نفس مطمئنه»

علیزاده ادامه داد: اگر به درستی بتوانیم به موضوع هنر در قرآن بپردازیم، کماکان قرآن جذابیت‌های زیادی برای نسل جوان دارد و می‌توانیم بسیاری از معضلات اجتماعی را با بهره‌گیری از قرآن حل کنیم و اگر این امر تاکنون محقق نشده، کوتاهی بسیاری از نهاد‌ها و سازمان مسئول در این زمینه است؛ بنابراین باید دست به دست هم دهیم تا بتوانیم شرایط اجتماعی فعلی را که چندان خوب نیست، بهبود بخشیم و جوانان را با مفاهیم قرآنی آشنا کنیم و شاید با این برنامه‌ها بتوانیم گام کوچکی در این راستا برداریم.

با همه امکانات پای کار هستیم

شوشتری در این مراسم گفت: به جهت ظرفیتی که کتاب انسان‌ساز قرآن دارد، علاقه‌مندیم و تجربیات خوبی هم داریم از اینکه بتوانیم ترویج این کتاب را با هنر گره بزنیم و این مسئله جای کار بسیاری دارد.

وی افزود: ما هر رفتار و عملکردی داشته باشیم، اعتقاد و علاقه مردم به قرآن کریم کم نشده و ارادت آن‌ها همچنان باقی است، به ویژه اینکه ما قرآن را با اهل بیت(ع) پیوند بزنیم، نظیر آنچه در رابطه با نمایشگاه «نفس مطمئنه» با نام ابا عبدالله الحسین(ع) انجام شد.

تجلیل از ۵۵ هنرمند قرآنی نمایشگاه «نفس مطمئنه»

شوشتری خطاب به هنرمندان گفت: از شما می‌خواهم که به ما کمک کنید تا بتوانیم چنین کار‌هایی را با فضای هنری بهتری انجام دهیم و بتوانیم هم در داخل و هم خارج از کشور این فعالیت‌ها را توسعه دهیم، زیرا این فضا‌ها به گونه‌ای است که هم دانشجویان و هم عموم مردم علاقه‌مند هستند و می‌توانیم جذابیت بصری این فعالیت‌ها را افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: ما سابقه خوبی از فعالیت‌هایی که در کارگروه‌های تخصصی هنر انجام و آثار آن‌ها به صورت کتاب چاپ شده و به‌عنوان توشه‌ای از آثار هنری در گنجینه سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور باقی مانده است و امیدوارم در سال آینده بتوانیم فعالیت‌های بهتری را در این زمینه انجام دهیم. شاید امکاناتمان محدود باشد، اما با همه امکانات پای کار هستیم و امیدوارم در سال آینده آثار ارزنده‌تری را از هنرمندان داشته باشیم.

نمایش آثار هنری در سطح بین‌المللی

زهرا نقی‌زاده، رئیس مرکز فعالیت‌های قرآنی دانشجویان جهاددانشگاهی نیز در ادامه گفت: یکی از فعالیت‌های مهم سازمان در بخش دانشجویی و دانشگاهی است که از اول فراخوانی مبنی بر تشکیل کانون‌های قرآنی منتشر شد و با شروع ماه محرم فراخوانی را مبنی بر برگزاری نمایشگاه «نفس مطمئنه» منتشر شد و از هنرمندان عرصه خوشنویسی، نقاشی و نقاشی‌خط خواستیم تا آثاری را درباره سوره فجر و امام حسین(ع) ارسال کنند.

تجلیل از ۵۵ هنرمند قرآنی نمایشگاه «نفس مطمئنه»

وی افزود: این نمایشگاه شروع عملیاتی کانون‌های تخصصی قرآن و هنر در جهاددانشگاهی در سال جاری بود که در نهایت ۲۵۵ اثر به دبیرخانه رسید که از این تعداد ۵۵ اثر از ۴۵ هنرمند به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند. این آثار در دو گالری دانشگاه سوره و نگارخانه دانشگاه تهران به نمایش گذاشته شد.

نقی‌زاده ادامه داد: امیدوارم با حضور هنرمندان جوان در کانون‌های تخصصی میان‌رشته‌ای هنر و قرآن بتوانیم گام مثبتی در این زمینه برداریم و پیوندی را بین هنر و قرآن ایجاد و هنرمندان دیگری را نیز در این زمینه جذب کنیم و در حال حاضر نیز در حال برنامه‌ریزی برنامه‌های کانون هستیم که بتوانیم با همکاری رایزنی‌های فرهنگی، این آثار ارزشمند را در سطح بین‌المللی نیز به نمایش بگذاریم.

تجلیل از ۵۵ هنرمند قرآنی نمایشگاه «نفس مطمئنه»

در پایان این آیین تعدادی از هنرمندان نظرات خود را درباره نمایشگاه نفس مطمئنه بیان کردند و سپس از ۵۵ هنرمند برگزیده با اهدای لوح و هدایایی تجلیل و قدردانی شد.

کلید واژه ها: نفس مطمئنه قرآن و هنر کانون‌های تخصصی نمایشگاه


نظر شما :